Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / Konkursy i olimpiady / artykuł / treść archiwalna

Gdzie szukać informacji na temat koronawirusa?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
To jest treść archiwalna z dnia 2020-03-04 12:32:31 zmodyfikowana przez Misiak Jolanta
Zobacz aktualną treść
04 marca 2020

 

Rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych na temat koronawirusa dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/rekomendacje-ministra-edukacji-narodowej-dla-dyrektorow-przedszkoli-szkol-i-placowek-oswiatowych
 

Lubelski Kurator Oświaty i przedstawiciele wojewódzkich stacji sanitano-epidemiologicznych zapoznali dyrektorów szkół na spotkaniach informacyjnych w dniu 2 marca 2020 roku z ww. rekomendacjami oraz zasadami postępowania w przypadku ryzyka zagrożenia. Przypominamy również, że na dyrektorach spoczywa, sgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, obowiązek zapewnienia ciepłej i zimnej bieżącej wody, niezbędnych środków czystości i środków higieny osobistej w pomieszczeniach sanitarnych szkoły.

Ważne informacje na temat koronawirusa oraz sposobów ograniczenia ryzyka zakażenia znajdziemy na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie pod adresami:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci

https://www.gov.pl/static/code/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie.html

https://wsselublin.pis.gov.pl/

Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem zostały sporządzone i umieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie i są dostępne pod adresem
https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Zarodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590.
Całodobowy dyżur telefoniczny pod numerem 693 397 185 pełni też lubelski sanepid.

W związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, osoby przyjeżdżające do Polski otrzymują wiadomość SMS :
Uwaga! Ministerstwo Zdrowia: Zagrożenie koronawirusem. Zapoznaj się z informacjami na stronie http://gov.pl/koronawirus lub zadzwoń na infolinię: 800 190 590.

W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia, należy stosować się do zaleceń:
– często myć ręce;
– stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania;
– unikać dotykania oczu, nosa i ust;
– zasięgnąć pomocy medycznej – jeśli występuje gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu.

WAŻNE! Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy choroby, a wróciliśmy z obszaru ryzyka, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala zakaźnego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa Covid-19 przed podjęciem decyzji o wyjeździe.

Zobacz też spot informacyjny Ministerstwa Zdrowia
https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
 

Autor: Misiak Jolanta

Galeria