Kuratorium Oświaty w Lublinie

Przygotowanie szkół do obniżenia wieku realizacji obowiązku szkolnego

10 marca 2014

 

W związku z realizacją głównych kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2013/ 2014 i wynikających z nich działań na rzecz obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego w dniach 11-13 lutego 2014 roku odbyły się spotkania Lubelskiego Kuratora Oświaty z dyrektorami poradni, przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz podmiotami prowadzącymi tzw. inne formy wychowania przedszkolnego. Na spotkaniu zostały omówione następujące zagadnienia:


1. Rola przedszkola w przygotowaniu dzieci 6 – letnich do realizacji obowiązku szkolnego, zmiany w systemie edukacji i prawie oświatowym.
2. Zmiany wynikające z przepisów rozporządzenia w sprawie działalności poradni psychologiczno-pedagogicznych, z uwzględnieniem opinii o odroczeniu obowiązku szkolnego.
3. Diagnoza dojrzałości szkolnej sześciolatka.
4. Współpraca poradni ze szkołą i rodzicami w realizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Zaprezentowane została również uruchomione przez MEN mapy przedszkoli i szkół podstawowych, która ułatwiają rodzicom dostęp do informacji o poszczególnych placówkach:

Przedszkola:

Pierwsza mapa, dostępna pod adresem: www.men.gov.pl/index.php/2013-08-03-12-08-13/mapa-zajec-przedszkolnych- zawiera informacje o zajęciach realizowanych w konkretnych przedszkolach publicznych; dane są uzupełniane w miarę przekazywania przez przedszkola informacji o swoich ofertach zajęć. Druga mapa, dostępna pod adresem: www.men.gov.pl/index.php/2013-08-03-12-08-13/mapa-dotacji-przedszkolnej przedstawia kwoty dotacji celowej (tzw. przedszkolnej), którą uzyskały gminy w 2013 roku na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego. Są to środki, które muszą być przeznaczone przez gminy właśnie na bezpłatne zajęcia dodatkowe oraz ograniczenie opłat za przedszkola dla rodziców.

Szkoły podstawowe:

Na interaktywnej mapie dostępnej pod adresem 6latki.men.gov.pl/index.php/mapa-szkol rodzice znajdą podstawowe dane o wybranej placówce oraz link prowadzący do jej strony internetowej. Sukcesywnie będą również zamieszczane ankiety, w których dyrektorzy szkół, rady rodziców tych szkół oraz wizytatorzy ocenią stan przygotowania placówek na przyjęcie dzieci, w tym - na przyjęcie sześciolatków.

 

Na spotkaniach dyrektorzy przedszkoli zostali też poinformowani o konieczności pilnego przeprowadzenia spotkań z rodzicami, w trakcie których zostaną omówione tematów poruszane na spotkaniach z Lubelskim Kuratorem Oświaty.

W załącznikach poniżej - prezentacje wykorzystane na spotkaniach informacyjnych.

 

Rekrutacja.pdf
6LATKI 2014.pdf
DZSE.pdf
Zmiany w systemie edukacji 2014.pdf

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2014-02-05 15:30:23
Data publikacji: 2014-02-05 15:31:13
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 608