Bohaterowie tacy jak Wy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
05 marca 2019

 

5 marca 2019 roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się sesja historyczna „Bohaterowie tacy jak Wy”. Celem spotkania, które odbyło się z udziałem Wojewody Lubelskiego, kombatantów oraz licznie zgromadzonej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, było ukazanie postaci podziemia niepodległościowego jako ludzi bliskich współczesnym młodym ludziom. Cztery wykłady historyczne wygłosili pracownicy lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej; ich treść stała się później przedmiotem pytań w przeprowadzonym quizie, w którym wzięło udział on-line ponad 100 uczniów.

Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych: za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczona została Pani Marianna Sołtys, ps. „Kapota”. Do Armii Krajowej wstąpiła w 1943 roku. Pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki. W marcu 1944 roku została aresztowana przez Gestapo i wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Pan Janusz Pawłowski, Prezes Związku Sybiraków Oddział w Lublinie. Z jego inicjatywy m.in. XXVII Liceum Ogólnokształcące w Lublinie przyjęło imię Zesłańców Sybiru. Jest ponadto inicjatorem powstania wielu tablic upamiętniających męczeństwo Polaków i ich pobyt na zesłaniu.

Spotkanie zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów lubelskich we współpracy z fundacją Eduartte, Teatrem Muzycznym w Lublinie i Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków Oddziału Lubelskiego.
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2019-03-05 14:22:04
Data publikacji: 2019-03-05 14:23:22
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 501