Wręczenie Wojewódzkich Certyfikatów Przedszkole Promujące Zdrowie oraz Szkoła Promująca Zdrowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
06 grudnia 2018

Dostrzegając potrzebę wsparcia pracowników oświaty w zapewnieniu optymalnych warunków pobytu w przedszkolach i szkołach dzieciom chorym na cukrzycę, Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie w dniu 5 grudnia 2018 roku, po raz kolejny, zorganizowało szkolenie pn. „Dziecko z cukrzycą w placówce oświatowej”. Szkolenie adresowane było do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowawców przedszkoli. Pani dr hab. n. med. Iwona Beń-Skowronek - konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej (Klinika Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej UM w Lublinie) przybliżyła uczestnikom temat cukrzycy oraz pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić dziecku choremu na cukrzycę, pozostającemu pod opieką szkoły lub przedszkola. Omówiła zagadnienia związane z funkcjonowaniem dziecka chorego, w tym kwestie związane z uprawianiem sportów i udziełem w zajęciach sportowych, możliwości wsparcia chorego ucznia oraz zasady współpracy z rodzicami. W drugiej części szkolenia nauczyciele mogli skorzystać z porad praktycznych, dokonać pomiaru cukru, a także zpoznać się z obsługą urzadzeń wykorzystywanych w cukrzycy.

Podczas spotkania, placówkom, które szczególnie wyróżniają się działaniami podejmowanymi na rzecz promocji zdrowia wręczone zostały Wojewódzkie Certyfikaty "Szkoła Promująca Zdrowie" oraz "Przedszkole Promujące Zdrowie". Z rąk Wojewody Lubelskiego Pana prof. Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk  certyfikaty otrzymały:

  • Przedszkole nr 35 w Lublinie;
  • Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie;
  • Zespół Szkół nr 12 w Lublinie.

Szczególne gratulacje przyjęła Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie, należąca do Lubelskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, która w bieżącym roku uzyskała Certyfikat Krajowy, przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej.

Certyfikat "Przedszkole Promujące Zdrowie" oraz  "Szkoła Promująca Zdrowie" jest potwierdzeniem, że placówka pracuje zgodnie z modelem przedszkola promującego zdrowie/szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-12-06 09:16:43
Data publikacji: 2018-12-06 11:15:13
Osoba sporządzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Osoba wprowadzająca dokument: Lalka-Barańska Elżbieta
Liczba odwiedzin: 3972