Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Szkoła w drugim roku reformy systemu edukacji

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
05 grudnia 2018

 

5 grudnia 2018 roku Lubelski Kurator Oświaty oraz Wojewoda Lubelski zaprezentowali na konferencji prasowej dane z Systemu Informacji Oświatowej wynikające ze spisu dokonanego we wrześniu br. i dotyczące szkół oraz liczby uczniów i nauczycieli w naszym województwie.
W bieżącym roku szkolnym utrzymuje się tendencja zmniejszania się liczby uczniów w szkołach – kształci się ich o 3630 mniej niż w roku ubiegłym. Mimo to w roku szkolnym 2018/2019 nastąpił wzrost liczby nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych oraz wzrost liczby nauczycielskich etatów. Wynika to ze zmian struktury kształcenia, zmian w ramowych planach nauczania i większej liczby oddziałów w przekształconych w ośmioklasowe szkołach podstawowych. Wzrosła też liczba przedszkoli oraz dzieci objętych edukacją przedszkolną, a także liczba dzieci sześcioletnich, które realizują obowiązek przedszkolny w tzw. edukacji przedszkolnej (w klasie pierwszej szkoły podstawowej naukę pobiera niewiele ponad 2% 6-latków).
Na konferencji omówiono również zagadnienia związane z rekrutacją do szkół absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy będą kontynuować naukę od 1 września 2019 roku. Zgromadzone dane świadczą, że liczba szkół oraz przygotowanych miejsc umożliwią przyjęcie zwiększonej liczby uczniów. W województwie lubelskim funkcjonują ponadto 54 licea (w tym 5 w samym Lublinie), które nie dokonały naboru w poprzednich latach, ale pomimo braku uczniów nadal formalnie funkcjonują w systemie stanowiąc bazę dla rekrutacji na rok 2019/ 2020 (podobnie – 18 techników i 21 szkół branżowych I stopnia).
Szkoły podstawowe są również przygotowane do przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty. W województwie lubelskim we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie zakończono już szkolenia dla nauczycieli języka polskiego, matematyki i języków obcych w zakresie egzaminu dla absolwentów zreformowanej szkoły podstawowej.
Szczegółowe dane wynikające z SIO, informacje na temat zasad rekrutacji oraz egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty – w załączniku poniżej.

 

System Informacji Oświatowej (SIO) jest bazą danych, w której gromadzone są informacje o wszystkich szkołach i placówkach oświatowych w Polsce, w tym dane o uczniach i nauczycielach. Jest najbardziej wiarygodnym źródłem danych o oświacie, gdyż dane do systemu przekazują – na podstawie ustawy o SIO - bezpośrednio dyrektorzy wszystkich szkół i placówek oświatowych w Polsce. Więcej informacji o SIO można znaleźć na stronie www.sio.men.gov.pl
 

Pliki do pobrania

Galeria

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-12-05 13:10:00
Data publikacji: 2018-12-05 13:19:02
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 1249

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2018-12-06 16:05:58Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja