Lubelskie szkoły dla Niepodległej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
08 listopada 2018

 

8 października 2018 roku na konferencji prasowej p. Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, zaprosiła media do udziału w uroczystej gali "Lubelskie rekordy dla niepodległej', która wpisuje się w cykl działań poświęconych obchodom 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przedsięwzięcie, które odbędzie się 9 listopada br. o godz. 11.00 w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu, organizowane jest przez Lubelskiego Kuratora Oświaty, Wojewodę Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Zamość i złożą się na nie m. in.:
• wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, akcji - „Rekord dla Niepodległej”;
• podsumowanie akcji „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” – wręczenie certyfikatów potwierdzających ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach;
• prezentacja dotychczasowych działań podejmowanych przez szkoły i placówki województwa lubelskiego w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Do udziału w gali zaproszono delegacje dzieci i młodzieży (wraz z dyrektorami) ze 169 szkół i placówek z 14 powiatów województwa lubelskiego, które w dniu 8 czerwca 2018 r. wzięły udział w akcji „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” i otrzymały certyfikat Biura Rekordów. Uroczystości będzie towarzyszyła wystawa fotorelacji prezentujących dotychczasowe działania szkół i placówek związane z obchodami 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na konferencji omówiono również  liczne przedsięwzięcia podejmowane przez społeczności szkół i placówek naszego województwa w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości; były to m. in.:

Konkurs: „Wzór osobowy godny naśladowania. 100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej” (luty 2018). Wojewódzki konkurs na biografie uczniów i nauczycieli – wzorów godnych naśladowania, adresowany jest do nauczycieli, uczniów i rodziców.
Nagrodzone prace konkursowe zostały opublikowane w okolicznościowej publikacji pt. „ Tak niezwykli w swojej zwyczajności” (dostępnej również na stronie internetowej KO w Lublinie w zakładce "Szkoły dla Niepodlegej": www.kuratorium.lublin.pl/)

Konferencja „Szkoła wspólnotą kształcącą i wychowującą dla Niepodległej” (24 kwietnia 2018), zorganizowana we współpracy z KUL. W programie konferencji były wystąpienia prelegentów na temat roli wychowania patriotycznego oraz zadań szkoły w kształtowaniu tożsamości narodowej dzieci i młodzieży, jak również postawy zainteresowania i szacunku dla kultury i historii ojczystej (cz. I). W części II przedstawiono prezentację przykładów dobrych praktyk w tym zakresie realizowanych w szkołach województwa lubelskiego.

Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości to wydarzenie, które 8 czerwca 2018 roku o godzinie 11:00 zjednoczyło uczestników w ponad stu miejscowościach województwa lubelskiego. W próbie ustanowienia rekordu wzięli udział uczestnicy z czternastu powiatów – zamojskiego, tomaszowskiego, hrubieszowskiego, biłgorajskiego, lubartowskiego, puławskiego, ryckiego, łukowskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, lubelskiego, chełmskiego, bialskiego i krasnostawskiego.
Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości to projekt realizowany z inicjatywy Dyrektorów Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie. Koordynatorką projektu była Pani Aneta Bartoszczyk - Trochimiuk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie. Po weryfikacji materiałów dowodowych Biuro Rekordów ogłosiło rekordowy wynik – w największej w kraju próbie ustanowienia Rekordu Polski na najwięcej osób jednocześnie tańczących poloneza w wielu lokalizacjach udział wzięło aż 11 421 uczestników ze 169 szkół i placówek oświatowych z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie (lista szkół na stronie internetowej KO w Lublinie)

Sesja historyczna dla dyrektorów szkół i nauczycieli historii i języka polskiego „Chełm u progu niepodległości Polski w 2018 roku” zorganizowana we współpracy z Muzeum Ziemi Chełmskiej i LSCDN w Lublinie (14 września 2018). Sesji towarzyszyła okolicznościowa wystawa historyczna pt. „Marszałek Józef Piłsudski, Honorowy Obywatel miasta Chełm."

Koncert „Wdzięczni za niepodległość” (27 września 2018). W Filharmonii Lubelskiej młodzi artyści ze szkół województwa lubelskiego słowem poetyckim, śpiewem i tańcem oddali hołd Niepodległej w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Koncert został zorganizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Wojewodą Lubelskim oraz Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie i okazał się wielkim wydarzeniem oraz niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla organizatorów i wykonawców, ale także wielopokoleniowej widowni.
Podczas koncertu dokonano również podsumowania konkursu „Wzór osobowy godny naśladowania. 100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej”. Laureaci - uczniowie i nauczyciele szkół z całego województwa oraz bohaterowie ich opowieści zostali uhonorowani dyplomami i okolicznościową publikacją pt. „Tak niezwykli w swojej zwyczajności” wydaną nakładem Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

Wielki Test Wiedzy o niepodległości „Warto być Polakiem” – przedsięwzięcie redakcji „Kuriera Lubelskiego” oraz KO w Lublinie w 3 kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Finał odbył się 7 listopada 2018 roku w "sali Błękitnej" Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tego dnia 1068 uczniów - zwycięzców w swoich kategoriach wiekowych z 376 szkół w województwie lubelskim zmierzyło się w finale konkursu. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 52 pytania związane z historią naszego kraju w latach 1914-1925.

„Rekord dla niepodległej” - w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, planowane jest wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. 

Więcej informacji na temat realizowanych przez szkoły przedsięwzięć można znależć na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Lublinie w zakładce" "Szkoły dla Niepodległej".

 

 

 

Galeria

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-11-08 14:14:46
Data publikacji: 2018-11-08 14:17:43
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 7571