Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Zakończyła się 7. edycja Narodowego Czytania

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
13 września 2018

W sobotę 8 września 2018 roku odbyło się 7. Narodowe Czytanie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Lubelskie Narodowe Czytanie, którego inicjatorami byli Wojewoda Lubelski i Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Metropolitą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Prezydentem Miasta Lublin i Przewodniczącym Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, zorganizowano w trzech miejscach: na schodach Ratusza, w galerii handlowej Olimp i w Parku Zdrojowym w Nałęczowie, miejscu szczególnie związanym ze Stefanem Żeromskim.

W trwającym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości fragmenty „Przedwiośnia” czytali jak co roku: parlamentarzyści, przedstawiciele władz, osoby duchowne, dyrektorzy rożnych instytucji, szkół i placówek oświatowych, nauczyciele, uczniowie i rodzice, a także mieszkańcy Lublina i Nałęczowa. W przygotowanie oprawy uroczystości aktywnie włączyły się władze Miasta Nałęczów, Muzeum Literackie w Nałęczowie, Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie i Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

W akcji aktywnie uczestniczyły także miasta Chełm, Zamość, Biała Podlaska i inne miejscowości Lubelszczyzny.

Delegatura w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie i Prezydent Miasta Biała Podlaska współpracowali przy wydarzeniu Narodowego Czytania, m.in.: z Muzeum Południowego Podlasia, Fundacją Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”.

Delegatura w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie Narodowe Czytanie zorganizowała we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Chełmie. Akcję wsparły Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie oraz Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. Zanim oddano głos lektorom, zebrani słuchali polskich pieśni żołnierskich z okresu I wojny światowej, które wprowadziły w klimat lektury tekstów patriotycznych i religijnych zaczerpniętych także z „Antologii Niepodległości”.

Akcję Narodowego Czytania 2018 w Zamościu, zorganizowaną przez Książnicę Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu i Delegaturę w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, wspierało Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Oddział w Zamościu. Scenerię do Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Zamościu, jak zwykle stanowiły schody „Zamojskiego Ratusza” na Rynku Wielkim. O oprawę artystyczną zadbały Miejskie Przedszkola nr 4, 7 i 12 oraz Szkoły Podstawowe nr 7 i nr 10 w Zamościu, wykonując m.in. krakowiaka, polkę warszawską i pieśni „Jesteśmy Polską i Polakiem”, ”Przybyli ułani” oraz ”Ojczyzna i Wolność” M. Grechuty.

Przyniesione przez słuchaczy lub otrzymane od organizatorów egzemplarze „Przedwiośnia” opatrzone zostały okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Do akcji, na terenie całego województwa lubelskiego, przystąpiło prawie 600 szkół i placówek oświatowych.

Organizatorzy i współorganizatorzy akcji serdecznie dziękuję wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i przybycie, dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom, rodzicom i wszystkim, którzy włączyli się w tę szczytną akcję.

Do zobaczenia za rok!

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-09-13 15:17:24
Data publikacji: 2018-09-14 09:19:15
Osoba sporządzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Osoba wprowadzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Liczba odwiedzin: 1026