Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Narodowe Czytanie 2018

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
17 lipca 2018

Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych,

8 września 2018 roku odbędzie się 7. edycja Narodowego Czytania. Ma ona wymiar szczególny, gdyż odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą Narodowego Czytania jest wybitne dzieło Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, w dniu zainaugurowania akcji podkreślił, że jest to „powieść niezwykle ciekawa i niezwykle obrazująca specyficzne polskie losy, powieść pytań, jakże w dzisiejszej Polsce aktualnych, na które trzeba szukać odpowiedzi”. Warto również odwołać się do niepowtarzalnego waloru lektury, mitu o szklanych domach, który na stałe wszedł do repertuaru polskiej literatury. Historia o szklanych domach to symbol marzeń o wspaniałym kraju dobrobytu i powszechnej sprawiedliwości.

Nie zapominajmy więc, by w tym dniu być razem i włączyć się w akcję promującą ideę wspólnego czytania. Niech ten dzień będzie wspaniałą okazją do inspirującej refleksji nad ważnymi w naszej historii wydarzeniami, które z nadzieją pozwolą spojrzeć w przyszłość.

Na 100-lecie niepodległości przygotowano także „Antologię Niepodległości”, którą tworzą 44 teksty zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej i ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu-wolność i niepodległość. Para Prezydencka rekomenduje jej czytanie przez cały rok.

Informuję, że na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta www.prezydent.pl pojawiła się zakładka, w której dostępny jest list Prezydenta RP Andrzeja Dudy i materiały do pobrania.

Szkoły i placówki, które wezmą udział w akcji proszę o zalogowanie się w panelu kontaktowym i wypełnienie załączonego kwestionariusza w terminie do 8 września 2018 r.

Teresa Misiuk
Lubelski Kurator Oświaty

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-07-17 14:12:13
Data publikacji: 2018-07-17 14:12:29
Osoba sporządzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Osoba wprowadzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Liczba odwiedzin: 1898