Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Polonez dla Niepodległej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
14 czerwca 2018

Poloneza czas zacząć (…)
Dano hasło, zaczęto taniec (…)
I szły pary po parach hucznie i wesoło,
Rozkręcało się , znowu skręcało się koło
A. Mickiewicz

Utworzony uroczyście 8 czerwca 2018 roku korowód par w dostojnym kroku narodowego tańca upamiętnił na Zamojszczyźnie 100 - lecie Odzyskania Niepodległości.
Była to niezapomniana próba ustanowienia rekordu Polski w liczbie jednocześnie tańczących par. Poloneza odtańczono między innymi w Zamościu, Zwierzyńcu, Biłgoraju, Hrubieszowie, Szczebrzeszynie, Tomaszowie Lubelskim oraz licznych gminach woj. lubelskiego.
Szczególny charakter miał niewątpliwie zwierzyniecki korowód nie tylko ze względu na malownicze miejsce, ale przede wszystkim bogatą historię miasta (czego dowodem są liczne znaki walk powstańczych i wojennych - ważny element codziennego życia mieszkańców) oraz poprzedzający taniec ,,Korowód Niepodległości”.
Tańczono z przejęciem, jakie towarzyszy najdonioślejszym momentom dziejowym. W promieniach południowego słońca, nad miłymi oku lustrami wody, na terenie układu wodno – pałacowego, w historycznym miejscu, należącym niegdyś do kolejnych pokoleń rodu Zamoyskich, do tańca stanęło kilkaset par.
Tę wyjątkową dla naszej Ojczyzny rocznicę uczcili w Zwierzyńcu wraz z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami, dyrektorami z miejscowych przedszkoli i szkół, mieszkańcami miasta i gminy oraz spontanicznymi gośćmi przedstawiciele władz województwa lubelskiego: Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski, Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty i Monika Żur – zastępca dyrektora Delegatury Zamość Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
Przy Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego (szkole, która mieszcząc się w budynkach dawnych biur Ordynacji Zamojskiej, stanowi jednocześnie element malowniczego zakątka Roztocza), w osobliwym miejscu - ,,Zwierzyńczyku” będącym w przeszłości terenem wypoczynku i kontemplacji na łonie przyrody; miejscu spacerów, prowadzenia dysput, wsłuchiwania się w dźwięki muzyki i słowa poezji, przejażdżek łodzią, konnych spacerów i łowów – po wielu dziejowych przełomach, czas się zatrzymał na kilka symbolicznych minut pięknego czerwcowego dnia, gromadząc współczesne pokolenie Polaków wdzięcznych za wolność minionym pokoleniom.
Tego dnia nie zabrakło strojów odświętnych i narodowych, a te ostatnie w sposób szczególny przywoływały pamięć o przeszłości, będąc swego rodzaju łącznikiem pokoleń.
Choć reprezentacyjny taniec trwał krótko, przygotowania czyniono starannie. Dla tańczących był niezapomnianym przeżyciem, dla świadków wzruszającym wydarzeniem.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-06-14 13:46:34
Data publikacji: 2018-06-14 13:47:40
Osoba sporządzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Osoba wprowadzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Liczba odwiedzin: 1274

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2018-06-18 12:27:47Noskowicz DariuszModyfikacja treściPoprzednia wersja