Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Płynąć pod prąd".

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
11 stycznia 2018

 Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. a finał jest organizowany w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Herbertowskich. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w czasie XX Zjazdu w Gdańsku w październiku 2018 roku.

Celem konkursu „Płynąć pod prąd” jest ocalić od zapomnienia historie ludzi nieznanych, zapomnianych bohaterów. Dzięki temu konkursowi uczniowie mają możliwość i motywację do udokumentowania życia przodków, a także przyjrzenia się swoim wartościom.

Temat pracy konkursowej jest następujący: Zbigniew Herbert w „Przesłaniu Pana Cogito” napisał o tych, którzy „(…) płyną pod prąd (…) ‘‘, że są spadkobiercami „(…) Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów (…)”. Przedstaw w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, który był wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Honor, Ojczyzna, Prawda nawet za cenę utraty życia.

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: wiersz i proza. W jednej grupie są oceniane prace uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a w drugiej ponadpodstawowych. Jury wyłoni z nadesłanych prac te najlepsze. Prace są bardzo dobre, towarzyszy im refleksja i nawiązanie do tradycji i historii Polaków. Jury przyznaje każdego roku 16 nagród: cztery pierwsze, cztery drugie, cztery trzecie i cztery wyróżnienia. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi pracami w poprzednich edycjach, które są opublikowane na stronie internetowej: http://javatech.zsi.pwr.wroc.pl/konkurs/ 

Termin zgłoszenia pracy konkursowej mija 31 marca 2018 roku.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2018-01-11 11:37:49
Data publikacji: 2018-01-11 11:38:13
Osoba sporządzająca dokument: Steć Danuta
Osoba wprowadzająca dokument: Steć Danuta
Liczba odwiedzin: 760