Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Zygmunt Łupina - in memoriam

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
15 grudnia 2017

Sala gimnastyczna II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie wypełniona po brzegi. Wśród obecnych znakomici goście: reprezentujący lokalne władze: kurator Teresa Misiuk, pan dyrektor Piotr Burek, inspektor Maria Bełcik, rodzina Profesora, współpracownicy, byli uczniowie. Powoli cichnie uczniowski gwar. Trzydzieści sześć lat temu niektórzy nauczyciele Zamoya na znak sprzeciwu nosili czarne krawaty, współcześni Zamoyszczacy założyli je, by oddać hołd wielkiemu nauczycielowi. Za chwilę zacznie się niezwykła lekcja historii, temat: Zygmunt Łupina - drogi do wolności. Znad sceny spływa rozdarta biało-czerwona flaga tworząc literę „V”, spowija podest, na którym stoi zdjęcie Profesora przewiązane czarną wstążką. Zdjęcie przywołuje na pamięć wiele niezapomnianych lekcji, które Profesor przeprowadził na Ogrodowej, dziś został bohaterem lekcji, która przypomniała kim był dla społeczności Zamoya, kim był dla Lublina i Polski.

13 grudnia to data, która bardzo mocno naznaczyła życie Profesora Zygmunta Łupiny. Chcąc uczcić Jego pamięć, przeszło dwa miesiące po śmierci, uczniowie II Liceum przygotowali uroczystość Jemu poświęconą, na którą złożyły się dwa wydarzenia.

Wystawa: ALFABET STANU WOJENNEGO

Od „Azalii” do Zygmunta Łupiny.

Wystawa stanowi krótki, przyśpieszony kurs wiedzy dla tych, których w tamtych grudniowych dniach nie było jeszcze na świecie. A dla tych, których te wydarzenia bezpośrednio dotyczyły jest swoistym wspomnieniem. Prezentuje kolejne litery alfabetu, a pod nimi hasła przywołujące wydarzenia grudnia 1981. Między innymi pod literką „B” można oglądać bibułę, kopie różnego rodzaju pism, druków, które roznosili nauczyciele, uczniowie Zamoya, przekazując wiedzę o stanie faktycznym państwa. Pod literką „D” jak „Dziennik Telewizyjny”, umieszczono informacje o propagandzie PRL, a pod literką „R” jak represje, można przeczytać o krzywdach, które spotkały osoby zaangażowane w działalność opozycyjną; rewizje, przesłuchania. Wystawa oprócz informacji posiada także eksponaty z epoki: z magnetofonu można odsłuchać nagraną na kasetę piosenkę U2, a pod hasłem reglamentacja znajduje się walizka wyposażona w deficytowe produkty tamtej epoki, m.in. papier toaletowy, proszek „Cypisek”.

Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu i wsparciu osób, które były świadkami tamtych dni. Panie nauczycielki: Justyna Myszkowska, Iwona Kosiuk, państwo Anna i Jerzy Budzyńscy, pan Alfred Bondos udostępnili swoje wspomnienia i pamiątki. Profesor Jerzy Miernowski sprawował opiekę merytoryczną nad projektem.

Szczególny punkt wystawy stanowi litera „Z” jak Zygmunt Łupina. Dzięki ogromnej serdeczności małżonki, pani Iwony Łupiny można oglądać osobiste pamiątki profesora. O jego niezwykłej drodze życia mówią m. in. zebrane pieczołowicie znaczki Solidarności, odznaczenia, takie jak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce.

Film „ZYGMUNT ŁUPINA- drogi do wolności”

Film wspomnieniowy poświęcony Profesorowi jest próbą zebrania krótkich wspomnień od rodziny, współpracowników, kolegów, uczniów, którzy podzielili się swoim doświadczeniem życia blisko Profesora, życia blisko jego idei: Ojczyzny, Rodziny, Szkoły. Kolejne frazy wspomnień pokazują profesora Łupinę jako człowieka nieprzeciętnego na każdym gruncie. Wypowiedzi żony pani Iwony Łupiny, córki Małgorzaty Stanickiej-Łupiny, wnuczki Marii Sagan przywołują obraz kochającego męża, czułego ojca, kochanego dziadka, postaci, o której wszyscy bliscy mówią z nieskrywanym wzruszeniem i ogromną dumą. Wspomnienia koleżanek nauczycielek Jadwigi Kaznowskiej i Małgorzaty Piesiak odsłaniają obraz charyzmatycznego nauczyciela, który wśród uczniów budził szacunek i podziw. Z kolei opowieści absolwentek Pani Anny Krzyżanowskiej, pani Beaty Malec-Poznańskiej i Pani Agnieszki Komar-Morawskiej to wspomnienia, które pokazują profesora Łupinę jako mentora, nauczyciela, który na tyle naznaczył uczniowskie biografie, że do dziś, to czego uczył jest dla nich punktem odniesienia.

Nie zapomnijcie tamtych dni,
dni pełnych wiary, niepokoju i nadziei…

Uroczystość poświęcona profesorowi Zygmuntowi Łupinie była niezwykłą i poruszającą lekcją historii. Młodzież z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem odtworzyła nastroje panujące wśród Zamoyszczaków po internowaniu Profesora. Uczniowie bardzo autentycznie przedstawili postawy swoich starszych kolegów, którzy wierni ideałom ważnym dla nich i dla Profesora przeciwstawili się systemowi, nie rzadko płacąc wysoką cenę. Spotkanie zakończyły piękne wspomnienia, którymi dzielili się zgromadzeni na sali goście. O swoim doświadczaniu spotkań, rozmów z Profesorem Łupiną opowiadali między innym pani kurator Teresa Misiuk, pan dyrektor Piotr Burek, pan profesor Jan Pomorski. Wielu z obecnych miało poczucie duchowej obecności Profesora, który zostawił nam wszystkim testament, w którym zapisane jest przesłanie o niezłomności, prawdzie, odpowiedzialności i wolności.

II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego ma już przeszło 100 lat. Szkoła na stałe wpisała się w historię miasta, mając ogromne zasługi na polu działalności edukacyjnej i kulturalnej. Profesor Łupina był jednym z wielu zasłużonych nauczycieli Zamoya, którzy budowali tradycję i prestiż II Liceum. Uroczystość ku czci Profesora była również okazją do szczególnego uhonorowania szkoły i nauczycieli. Pani dyrektor Małgorzata Klimaczak otrzymała z rąk pana dyrektora Piotra Burka medal 700-lecia Miasta Lublin, tym medalem wyróżnia się instytucje, organizacje i osoby, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem służą Lublinowi i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promocji miasta. To wyjątkowe wyróżnienie jest przyznawane przez Prezydenta Miasta Lublin w roku jubileuszu 700-lecia Lublina, jest to obok medalu Unii Lubelskiej najwyższe i najbardziej prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Lublin. Medal 700-lecia Miasta Lublin otrzymało II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, jak również zasłużeni pracownicy szkoły: wieloletni dyrektor szkoły Stanisław Mołocznik oraz znakomici profesorowie: dr biologii Grażyna Topolska i dr historii Marian Giermakowski.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2017-12-17 19:31:25
Data publikacji: 2017-12-17 19:42:45
Osoba sporządzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Osoba wprowadzająca dokument: Noskowicz Dariusz
Liczba odwiedzin: 747