Jesteś tutaj: Strona główna / Reforma edukacji / artykuł

"Zawodowy strzał w dziesiątkę"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
19 maja 2017

 

19 maja 2017 roku w Kuratorium Oświaty w Lublinie odbyła się konferencja prasowa Lubelskiego Kuratora Oświaty dotycząca edukacji zawodowej i działań KO w Lublinie związanych z promocją kształcenia zawodowego. Kurator Teresa Misiuk przedstawiła informacje związane z nową strukturą kształcenia od września 2017 roku, tj. pojawieniem się w systemie szkoły branżowej I stopnia. Podkreśliła że zmieniające się typy szkół mają za zadanie spełnić oczekiwania tej młodzieży, która wybierając kształcenie zawodowe będzie miała możliwość tzw. drożności edukacyjnej, czyli możliwości kontynuowania nauki aż do studiów wyższych. Celem zmiany w edukacji zawodowej jest także stopniowe wprowadzanie dualnego systemu kształcenia, odpowiadającego potrzebom gospodarki, realizowanego we współpracy z przedsiębiorstwami stanowiącymi otoczenie gospodarcze szkoły.
Obecna na konferencji p. Elżbieta Denejko, dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poinformowała o działaniach kuratorium w zakresie promocji edukacji zawodowej; „chcemy, aby szkoły kształcące w zawodach przeżyły swoisty renesans, ponieważ gwarantują ciekawą zawodową przyszłość i pracę, a na rynku pracy wciąż brakuje fachowców z praktycznymi umiejętnościami. Podniesienie rangi szkolnictwa zawodowego i ukazanie, że zdobycie konkretnego zawodu otwiera rynek pracy w kraju i za granicą ma także ogromne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu”, podkreślała. W związku z powyższym Lubelski Kurator Oświaty podjął się organizacji i przeprowadzenia kampanii promującej kształcenie zawodowe, skierowanej przede wszystkim do młodzieży, pod nazwą „Zawodowy strzał w 10”. Akcja ma na celu opracowanie i wdrożenie strategii informacyjno-marketingowej mającej na celu promocję szkolnictwa zawodowego wśród uczniów oraz obalenie negatywnych stereotypów dotyczących szkolnictwa zawodowego i zmianę postrzegania szkół zawodowych na rynku pracy. Zamiarem organizatorów jest wzrost zainteresowania uczniów szkołami zawodowymi oraz świadome planowanie przebiegu dalszej kariery edukacyjnej i zawodowej. W ramach akcji będzie prowadzony profil społecznościowy szkolnictwa zawodowego o nazwie „Zawodowy strzał w 10”, na którym będą zamieszczane materiały informacyjne i konkursy promujące naukę zawodów, znajdą się tam również przykłady dobrej praktyki poprzez prezentacje sylwetek przedsiębiorców, którzy osiągnęli zawodowy sukces
Na konferencji obecni byli również przedstawiciele Parlamentu Dzieci i Młodzieży, którzy zaprezentowali powody dokonanych własnych wyborów dotyczących kształcenia w szkołach zawodowych.

 

Galeria

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2017-05-19 15:12:34
Data publikacji: 2017-05-19 15:13:43
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 9010