Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz aplikacja zdrowotna mojeIKP

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
25 listopada 2022

Centrum e-Zdrowia udostępnia dwa bezpłatne rozwiązania cyfrowe, które w znaczący sposób ułatwiają opiekę nad zdrowiem dzieci. Dzięki tym narzędziom rodzice mogą załatwić szereg spraw zdrowotnych swoich dzieci online. Pierwsze z nich to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) w serwisie pacjent.gov.pl. Na stronie jest informacja o funkcjonalnościach IKP, a także poradnik logowania się. Drugie to aplikacja na telefon mojeIKP, która daje dostęp do szeregu funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Można ją pobrać na systemy ze sklepów Google Play lub Apple Store.

MojeIKP to bezpłatna aplikacja mobilna Ministerstwa Zdrowia, opracowana przez Centrum e-Zdrowie, która zapewnia dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Aplikacja zapewnia m.in. wygodny dostęp do e-recept i e-skierowań, ułatwia wykup leków i przypomina o ich zażywaniu, zapewnia dostęp do dokumentów dziecka.

Rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS, ma automatycznie dostęp do jego Internetowego Konta Pacjenta oraz jego dokumentów medycznych przez aplikację mojeIKP. Może też upoważnić do takiego dostępu drugiego rodzica.

Informacje dostępne w aplikacji zostały przygotowane przez zespół ratowników medycznych. mojeIKP umożliwia rodzicom załatwianie szeregu spraw zdrowotnych dziecka, w tym:
  • łatwe odbieranie e-recept i e-skierowań dziecka na telefonie,
  • sprawdzenie ulotki i dawkowania przepisanego leku,
  • ustawienie przypomnienia o terminach i dawkach zażywanych leków,
  • wykupienie leku w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu (bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL),
  • udostępnienie medykowi dokumentów medycznych dziecka (np. podczas konsultacji u lekarza, który nie jest stałym lekarzem dziecka, a wizyta nie odbywa się w stałej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej),
  • bez logowania się: funkcjonalność „pierwsza pomoc” oraz dostęp do ważnych telefonów alarmowych i informacyjnych, związanych z opieką zdrowotną.
W załączniku szczegółowe informacje.

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2022-11-25 09:51:15
Data publikacji: 2022-11-25 09:51:45
Osoba sporządzająca dokument: Brewczak Agnieszka
Osoba wprowadzająca dokument: Brewczak Agnieszka
Liczba odwiedzin: 1059