Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) - zaproszenie do udziału w programie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
17 czerwca 2022

Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół podstawowych,

Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na podstawie umowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki realizuje zadanie pn.: Przeprowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia dzieci i młodzieży oraz opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI szkół podstawowych - Junior-Edu-Żywienie (JEŻ)
W województwie lubelskim koordynatorem działąń jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Projekt skierowany jest do nauczycieli, rodziców i uczniów szkół podstawowych całej Polski. 
Informacja o projekcie:
Projekt będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszym będzie przeprowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia dzieci i młodzieży natomiast drugim opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Bardzo ważnym elementem programu będzie możliwość podniesienia kompetencji nauczycieli w zakresie zasad prawidłowego żywienia. Nauczyciele, którzy zadeklarują chęć udziału w programie będą uczestniczyć w szkoleniach on-line z zakresu nauczania tematów związanych z prozdrowotnym żywieniem, które są obecne w podstawie programowej oraz będą tematem nowego, planowanego przez MEiN przedmiotu "Podstawy prawidłowego żywienia". Szkolenia pozwolą rozwinąć i podnieść kompetencje oraz umiejętności nauczycieli do prowadzenia zajęć w ww. zakresie, a także pozwolą na modelowanie pożądanych postaw i zachowań żywieniowych wśród uczniów. Odbędą się również warsztaty szkoleniowe w ilości 10h przeprowadzone przez dietetyków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, które będą praktycznym aspektem realizowanych szkoleń. Uzyskany certyfikat potwierdzający nabycie kompetencji będzie w przyszłości uprawniał do nauczania przedmiotu Podstawy prawidłowego żywienia.
Platforma edukacyjna NIZP PZH-PIB (https://jez.edu.pl) służyć będzie komunikacji z nauczycielami i innymi osobami biorącymi udział w projekcie, a także będzie miejscem gdzie każdy uczestnik (nauczyciel) będzie mógł uzyskać informacje i pomoc w rozwiązywaniu problemów z zakresu dietetyki (planowany jest kontakt on-line z dietetykiem, ze mną lub moimi koleżankami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie).
Po zgłoszeniu szkoły do udziału w projekcie zostaną przeprowadzone następujące działania:
1.       Badanie stanu wiedzy i świadomości żywieniowej dzieci szkół podstawowych, ich rodziców/opiekunów oraz nauczycieli – ankieta, oraz ocena stanu odżywienia dzieci, na podstawie pomiarów antropometrycznych i analizy składu ciała wykonanych w wybranych klasach (wrzesień-październik 2022)
2.       Ocena organizacji żywienia dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, a na tej podstawie opracowanie modelowych rozwiązań w tym zakresie – pomoc w modyfikacji jadłospisów w stołówce szkolnej, organizacji sklepiku szkolnego itd. (wrzesień-październik 2022)
3.       Opracowanie i wdrożenie wieloaspektowego programu edukacji żywieniowej dla uczniów szkół podstawowych – opracowanie gotowych scenariuszy zajęć i lekcji które zostaną dostarczone do szkół, do wykorzystania na lekcjach przez przeszkolonych nauczycieli. Przygotowanie i udostępnienie materiałów edukacyjnych, pomocy naukowych i narzędzi do realizacji tematów związanych z racjonalnym żywieniem (wrzesień-październik 2022)
4.       Szkolenie nauczycieli w zakresie wdrożenia programu edukacji żywieniowej – 40h on-line w dowolnym czasie w terminie wrzesień – listopad 2022 i 10h stacjonarnie na UP w Lublinie, harmonogram zajęć do ustalenie z nauczycielami.
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki i będzie realizowane od czerwca 2022 do czerwca 2023 roku.

Zgłaszanie udziału szkół w projekcie- odbywa się poprzez formularz online: 
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=Qiv5cNMdqUGuDgHL5Hy8ef8_c_QrRl9CkWB2l7aZO7xUNFNQUThQMDJFSEJQTlJMMjhXUFZHQTExSS4u
 
Nabór do programu trwa od 13.04.2022 do 30.06.2022 r.  

 W załączeniu list - zaproszenie do udziału w projekcie.

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2022-06-17 13:13:24
Data publikacji: 2022-06-17 13:21:02
Osoba sporządzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Osoba wprowadzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Liczba odwiedzin: 512

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2022-06-17 13:27:36Sępoch AleksandraModyfikacja treściPoprzednia wersja