Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Lubelski Dzień Integracji Dzieci i Młodzieży Wielu Kultur

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
12 maja 2022

W dniu 12 maja 2022 roku na Placu Litewskim w Lublinie odbędzie się Lubelski Dzień Integracji Dzieci i Młodzieży Wielu Kultur. Wydarzenie jest inicjatywą samorządu uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 45 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Jego celem jest integracja dzieci i młodzieży z lubelskich szkół ze szczególnych uwzględnieniem uczniów z Ukrainy, którzy w ostatnim czasie rozpoczęli naukę w naszym mieście. Inicjatywa połączyła we współpracy 11 instytucji oświatowych, w tym szkoły podstawowe, ośrodki wychowawcze, szkoły ponadpodstawowe, organizacje pozarządowe, dzieci i młodzież, nauczycieli i nauczycielki, wsparcie kadry nauczycielskiej z Polski i Ukrainy. Chcemy się spotkać, powiedzieć sobie #Cześć #Привіт (Pryvit) . Działanie jest realizowane przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin, w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Uroczyste otwarcie odbędzie się o godzinie 11:00 na Placu Litewskim. W części artystycznej odbędą się występy dzieci i młodzieży szkolnej. Integracja będzie realizowana poprzez gry oraz zabawy podwórkowe polskie i ukraińskie, wspólne tworzenie kolażu, taniec oraz przemarsz na Stare Miasto. Wydarzenie zwieńczy happening pod Trybunałem Koronnym ok. godziny 15:00.

Przez cały dzień realizowana będzie zbiórka żywności trwałej, która zostanie wysłana do Ukrainy. Jednocześnie Fundacja Praesterno poprowadzi zbiórkę datków, z której dochód przeznaczymy na rzecz wsparcia uczniów lubelskich szkół pochodzących z Ukrainy. Serdecznie zachęcamy mieszkańców i mieszkanki Lublina do udziału w tym wydarzeniu. Spotkajmy się 12 maja na Placu Litewskim w niebiesko - żółtych oraz biało - czerwonych barwach.

Program imprezy: 
- uroczyste otwarcie o godz. 11:00 na Placu Litewskim; 
- część artystyczna w godz. 11:00-14:00, w ramach której odbędą się 
•    występy uczniów szkół z Lublina,
•    gra integracyjna #Cześć #Привіт/Pryvit,
•    warsztaty plastyczne,
•    gry i zabawy podwórkowe,
•    tworzenie kolażu;
- wspólny taniec szkół około godz. 14:00; 
- przemarsz na Stare Miasto; 
- ustawienie serca w barwach narodowych Polski i Ukrainy; 
- całodniowa zbiórka darów i datków. 

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2022-05-12 10:25:04
Data publikacji: 2022-05-12 10:25:10
Osoba sporządzająca dokument: Dudek Marek
Osoba wprowadzająca dokument: Dudek Marek
Liczba odwiedzin: 388