Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Ankieta dot.edukacji finansowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
04 listopada 2021

Szanowni Państwo,
na prośbę Ministerstwa Finansów przekazujemy poniższe informacje i ankietę dotyczącą potrzeb nauczycieli w zakresie wsparcia ich w nauczaniu zagadnień finansowych. Zachęcamy nauczycieli do jej wypełnienia, zwłaszcza tych którzy na swoich lekcjach realizują zagadnienia z zakresu finansów.

Jednym z zadań Ministerstwa Finansów jest edukacja finansowa. Jest ona niezwykle ważna, gdyż dostarcza nie tylko wiedzę finansową, ale przede wszystkim kształtuje umiejętności niezbędne w codziennym życiu. Większe kompetencje finansowe umożliwiają podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych w coraz bardziej skomplikowanym świecie.
Edukacja finansowa jest obecna już w szkołach podstawowych - głównie w podstawie programowej przedmiotów matematyka i wiedza o społeczeństwie. W szkołach ponadpodstawowych młodzież uczy się o finansach przede wszystkim w ramach przedmiotów podstawy przedsiębiorczości i wiedza o społeczeństwie. Zagadnienia finansowe są podejmowane również na lekcjach informatyki, geografii, lekcji wychowawczych, doradztwa zawodowego, a nawet w ramach edukacji wczesnoszkolnej.
Ministerstwo Finansów i wiele innych instytucji finansowych od kilku lat opracowuje projekty i narzędzia, które mają ułatwić nauczycielom realizację tematów finansowych z podstaw programowych. Instytucje te zamierzają nadal pomagać w tym obszarze. Ale, aby przygotować nowe projekty i narzędzia, zgodne z oczekiwaniami nauczycieli, niezbędne jest poznanie ich potrzeb. Dlatego Ministerstwo Finansów, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, opracowało ankietę, która ma ułatwić przygotowanie oferty bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli z zakresu finansów.
Ankieta jest adresowana głównie do nauczycieli przedmiotów, w których podstawie programowej zawarte są zagadnienia finansowe. Zachęcamy do wypełnienia ankiety również nauczycieli innych przedmiotów – zagadnienia finansowe mogą być poruszane na wielu różnych przedmiotach wszystkich poziomów edukacji, też na lekcjach wychowawczych i zajęciach dodatkowych.
Wypełnienie ankiety zajmuje tylko kilka minut i jest całkowicie anonimowe. Służy ona jedynie poznaniu potrzeb i oczekiwań. Nie trzeba w niej podawać danych osoby wypełniającej ani szkoły.
Proponujemy wypełnienie ankiety w formie elektronicznej pod linkiem: https://forms.office.com/r/kTQnYS9DGk
Ministerstwo Finansów prosi o wypełnienie ankiet, w miarę możliwości, do 22 listopada 2021 r.
W załączeniu przesyłamy ankietę w formie pdf i word – na wypadek, gdyby ktoś wolał wypełnić ankietę ręcznie lub na komputerze – można ją wysłać mailem na adres podany w ankiecie.
Dodatkowych informacji może udzielić Pani Monika Wojciechowska kierująca Zespołem Edukacji Finansowej w Ministerstwie Finansów (monika.wojciechowska@mf.gov.pl).

Załączniki:
ankieta dla nauczycieli (MS Word i PDF)
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2021-11-04 10:53:14
Data publikacji: 2021-11-04 13:48:16
Osoba sporządzająca dokument: Rybicki Marcin
Osoba wprowadzająca dokument: Ostrowska Marzanna
Liczba odwiedzin: 651