Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Dostępna Szkoła – startuje druga edycja!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
11 maja 2021

W połowie maja rozpocznie się drugi nabór wniosków w projekcie Dostępna Szkoła. To ogólnopolski projekt, którego celem jest likwidacja barier z obszaru dostępności w szkołach podstawowych każdego typu. O granty w wysokości do 1 350 tys. zł – będą mogły ubiegać się organy prowadzące szkoły podstawowe każdego typu: publiczne, prywatne, ogólnodostępne oraz specjalne.

Projekt „Dostępna Szkoła” realizowany jest jako pilotaż działania Dostępność plus - Szkoła bez barier przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Jego głównym celem jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który będzie wyznaczał standardy dostępności w różnych obszarach, a następnie przetestowanie go w szkołach podstawowych. Na ten cel zostało przeznaczone 40 mln zł w formie grantów, które zostaną przekazane wyłonionym w konkursie organom prowadzącym szkoły. W obecnym naborze przewiduje się wybór min. 15 organów prowadzących przy alokacji 20 250 000 zł.

Model Dostępnej Szkoły
To dokument opracowany przez ekspertów i oparty na podejściu holistycznym. W tym ujęciu dostępność nie kończy się na windzie i ułatwieniach dla wózków. To także dostępność cyfrowa i komunikacyjna, standardy pracy z uczniami z niepełnosprawnością, standardy zajęć opiekuńczych czy w zakresie dowozu i wyposażenia szkoły. Model zakłada synergię rozwiązań w zakresie architektonicznym, świadomościowym i organizacyjnym, przy jednoczesnym uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb i możliwości placówek.

Rekrutacja
- Drugi nabór wniosków zaplanowany jest w terminie od 17 do 25 maja br. Mogą je składać wyłącznie organy prowadzące szkoły podstawowe – mówi Agnieszka Luck, kierowniczka projektu. I dodaje: - W rekrutacji wybranych zostanie minimum 15 organów prowadzących dla 30 szkół podstawowych, w których zostanie zwiększona dostępność zgodnie ze standardami Modelu Dostępnej Szkoły.

Granty
Grantem objęte zostaną szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne wszystkich typów, w tym, ogólnodostępne, integracyjne oraz specjalne. Wysokość grantu dla jednego organu prowadzącego wynosić będzie od 500 tys. do 1 350 000 zł. W rekrutacji będzie można zgłosić od jednej do trzech podległych placówek. Wsparciem objęte zostaną zarówno podmioty z mniejszych ośrodków (organy prowadzące zarejestrowane w miejscowości do 50 tys. mieszkańców), jak i organy prowadzące z większych miejscowości, zgłaszające do projektu więcej niż jedną placówkę.

Poza wsparciem finansowym, grantobiorcy mogą liczyć również na pomoc w następującym zakresie:
  • doradztwo i szkolenia kadry zarządzającej organów prowadzących oraz szkół w zakresie dostępności i tworzenia Indywidualnych Planów Poprawy Dostępności,
  • przeprowadzenie profesjonalnych audytów dostępności szkół,
  • udostępnienie narzędzia do samodzielnej oceny poziomu dostępności szkół,
  • doradztwo w zakresie zasad wydatkowania i rozliczenia grantu.
Harmonogram
Szczegółowy harmonogram działań, regulamin konkursu oraz procedura oceny i wyboru organów prowadzących zostały opublikowane na stronie internetowej projektu.

Więcej informacji o projekcie: http://www.dostepnaszkola.info/

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2021-05-11 13:30:05
Data publikacji: 2021-05-11 13:30:13
Osoba sporządzająca dokument: Dudek Marek
Osoba wprowadzająca dokument: Dudek Marek
Liczba odwiedzin: 805