Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Warsztaty historyczne dla nauczycieli: Praca dla dobra wspólnego i wysiłek modernizacyjny na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
29 kwietnia 2021

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Lublinie serdecznie zaprasza na warsztaty historyczne dla nauczycieli pt. Praca dla dobra wspólnego i wysiłek modernizacyjny na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej.

Celem warsztatów jest przedstawienie zjawisk związanych z pracą dla wspólnoty i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Treści przedstawione na spotkaniu będą dotykać zagadnień szeroko rozumianego kapitału społecznego (kultura, edukacja, nauka), gospodarki, a także innowacji ustrojowych, społecznych, gospodarczych i naukowych. Przedstawione zostaną przykłady osób, instytucji, idei i działań obecnych na kartach podręczników, jak również nieco mniej znanych. Narracja obejmuje także wątki z historii regionu lubelskiego, na terenie którego odnaleźć można ciekawe przykłady realizacji działań użytecznych dla wspólnoty oraz nowatorskich w skali kraju i szerszej.

Warsztaty oparte są o scenariusz wystawy „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”:
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lublin/wystawy-o-regionie/uzytecznosc/140431,UZYTECZNOSC.html.
Problematyka warsztatów nawiązuje do zagadnień obecnych w podstawie programowej dla szkół średnich i podstawowych oraz branżowych.

Dla kogo?
Dla nauczycieli szkół średnich i podstawowych oraz szkół branżowych; dla nauczycieli polonijnych

Kiedy?
15 maja 2021 (sobota), godzina 11.00-13.30

Jak?
Spotkamy się w sposób wirtualny za pomocą transmisji internetowej

Wymagania techniczne
Potrzebny będzie komputer z internetem. Łączyć będziemy się za pomocą usługi Microsoft Teams; osoby nie posiadające zainstalowanej aplikacji połączą się za pomocą przeglądarki internetowej.

Plan warsztatów
  • Adrian Lesiakowski, Postawa pro publico bono na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – wykład w formie prezentacji graficznej z komentarzem
  • Warsztaty (w formie czatu)
  • Adrian Lesiakowski, Przykłady wysiłku modernizacyjnego na tle historii Polski od drugiej połowy XVIII w. do II wojny światowej – wykład w formie prezentacji graficznej z komentarzem
  • Warsztaty (w formie czatu)
Zgłoszenia
Prosimy o zgłaszanie się na adres e-mail: katarzyna.syska@ipn.gov.pl do dnia 6 maja br.
Ilość uczestników jest ograniczona.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2021-04-29 15:02:30
Data publikacji: 2021-04-29 15:02:53
Osoba sporządzająca dokument: Brewczak Agnieszka
Osoba wprowadzająca dokument: Brewczak Agnieszka
Liczba odwiedzin: 721