Jesteś tutaj: Strona główna / Szkoła i organ prowadzący / artykuł

Kolejna edycja akcji "Szkoła pamięta"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
30 października 2020

 

Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcamy uczniów i nauczycieli do upamiętnienia ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Chcemy także zwrócić większą uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach. Zależy nam, aby tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, koncentrowała się przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych. Zgłoszenia należy przesyłać do 29 października. Finał akcji odbędzie się w piątek, 30 października.

Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”).

Z przyjemnością informujemy, że do akcji włączyła się w tym roku większość szkół z naszego województwa; w załaczniku poniżej zamieszczamy uzyskaną z Ministerstwa Edukacji i Nauki listę placówek, które potwierdziły swój udział w tej ważnej inicjatywie.


Szkoła pamięta – edycja 2020

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. W 2019 r. w akcję włączyło się prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, działania realizowane w ramach akcji będą miały przede wszystkim charakter wirtualny bądź multimedialny i będą realizowane w obrębie szkoły lub placówki.

Propozycje działań

Przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci,przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii;
Opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej;
Przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy;
opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych,
Odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat;
Wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji; mile widziane są własne inicjatywy realizowane przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe z całego kraju. Informacje o realizowanych działaniach nalezy zamieszczać na stronach internetowych oraz w formie postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.
Każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

„Szkoła pamięta” – idea akcji

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
 

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/szkola-pamieta--zapraszamy-do-udzialu-w-kolejnej-edycji-akcji-men

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2020-10-27 13:58:17
Data publikacji: 2020-10-27 13:59:13
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 1647

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2020-10-30 14:17:33Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja