Projekt „Kampania Kolejowe ABC”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
16 września 2020

Urząd Transportu Kolejowego prowadzi liczne działania promujące bezpieczeństwo oraz właściwe postawy wśród najmłodszych pasażerów kolei i uczestników ruchu drogowego. Jednym z takich działań jest ogólnopolski projekt pn. „Kampania Kolejowe ABC” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Projekt został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W ramach kampanii prowadzone są zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach znajdujących się na terenie gmin, w których doszło do niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w trybie stacjonarnym pozwoliło na wznowienie lekcji, które nie odbyły się w drugim semestrze roku szkolnego 2019/2020 w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.

Poza zajęciami edukacyjnymi w ramach projektu realizowana jest ogólnopolska kampania medialna dotycząca bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Organizowane są także różne konkursy, które mają na celu zapoznanie dzieci z zasadami przekraczania przejazdów kolejowych oraz poruszania się w pobliżu torów, na dworcach i peronach.

We wrześniu 2020 r. Urząd Transportu Kolejowego wznowił organizację konkursów dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI z całej Polski w ramach aplikacji „Kolejowe ABC”. Jest to gra na urządzenia mobilne, która w interaktywny sposób bawi i uczy zasad bezpieczeństwa. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu App Store lub Google Play.

Klasy, które zwyciężą w rozgrywkach, wezmą udział w pięciodniowych zielonych szkołach oraz zajęciach edukacyjnych.

We wrześniu i październiku 2020 r. odbędą się dwa konkursy:

  • w terminie 14 – 23 września 2020 r. konkurs „Kolejowe ABC – Bezpieczna wyprawa po nagrody”, zwycięzcy wyjadą na zieloną szkołę organizowaną nad morzem w miejscowości Sztutowo,
  • w terminie 25 września – 4 października 2020 r. konkurs „Kolejowe ABC – Twoja kolej na podróż”, zwycięzcy wyjadą na zieloną szkołę do Augustowa.

Konkursy polegają na zebraniu jak największej liczby punktów dla swojej klasy w aplikacji mobilnej „Kolejowe ABC”.

Więcej informacji na temat aktualnych działań w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” można znaleźć na stronie www.kolejoweabc.pl.
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2020-09-16 14:38:52
Data publikacji: 2020-09-16 14:39:49
Osoba sporządzająca dokument: Brewczak Agnieszka
Osoba wprowadzająca dokument: Sępoch Aleksandra
Liczba odwiedzin: 195