Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / Koronawirus / artykuł

Gdzie szukać informacji na temat koronawirusa?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
04 marca 2020

 

Rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych na temat koronawirusa dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/rekomendacje-ministra-edukacji-narodowej-dla-dyrektorow-przedszkoli-szkol-i-placowek-oswiatowych
 

Lubelski Kurator Oświaty i przedstawiciele wojewódzkich stacji sanitano-epidemiologicznych zapoznali dyrektorów szkół na spotkaniach informacyjnych w dniu 2 marca 2020 roku z ww. rekomendacjami oraz zasadami postępowania w przypadku ryzyka zagrożenia. Przypominamy również, że na dyrektorach spoczywa, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, obowiązek zapewnienia ciepłej i zimnej bieżącej wody, niezbędnych środków czystości i środków higieny osobistej w pomieszczeniach sanitarnych szkoły.

Ważne informacje na temat koronawirusa oraz sposobów ograniczenia ryzyka zakażenia znajdziemy na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie pod adresami:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci

https://www.gov.pl/static/code/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie.html

https://wsselublin.pis.gov.pl/

Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem zostały sporządzone i umieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie i są dostępne pod adresem
https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590.
Całodobowy dyżur telefoniczny pod numerem 693 397 185 pełni też lubelski sanepid.

W związku z licznymi zapytaniami beneficjentów dotyczącymi zaplanowanych tzw. mobilności uczniów i nauczycieli w ramach realizowanych przez szkoły projektów edukacyjnych informujemy, że decyzja o tym, czy dany wyjazd ma dojść do skutku, należy do beneficjenta. Odpowiednim organem do wydawania zaleceń związanych z podróżami w określonych kierunkach jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Główny Inspektor Sanitarny. Prosimy śledzić komunikaty na stronie MSZ www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i GIS gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/Stosowny komunikat w przedmiotowej sprawie wydała też Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jako instytucja zarządzająca m. in. programem Erasmus Plus; komunikat znajdziemy na stronie www.frse.org.pl/komunikat-fundacji-rozwoju-systemu-edukacji/

W związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, osoby przyjeżdżające do Polski otrzymują wiadomość SMS :
Uwaga! Ministerstwo Zdrowia: Zagrożenie koronawirusem. Zapoznaj się z informacjami na stronie http://gov.pl/koronawirus lub zadzwoń na infolinię: 800 190 590.

W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia, należy stosować się do zaleceń:
– często myć ręce;
– stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania;
– unikać dotykania oczu, nosa i ust;
– zasięgnąć pomocy medycznej – jeśli występuje gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu.

WAŻNE! Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy choroby, a wróciliśmy z obszaru ryzyka, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala zakaźnego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa Covid-19 przed podjęciem decyzji o wyjeździe.

Zobacz też spot informacyjny Ministerstwa Zdrowia
https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2020-03-04 10:38:04
Data publikacji: 2020-03-04 10:45:29
Osoba sporządzająca dokument: Misiak Jolanta
Osoba wprowadzająca dokument: Misiak Jolanta
Liczba odwiedzin: 6039

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2020-03-04 14:34:18Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja
2020-03-04 12:35:29Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja
2020-03-04 12:32:31Misiak JolantaModyfikacja treściPoprzednia wersja