Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności / artykuł

Lubelskie Narodowe Czytanie 2019

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
12 września 2019

W minioną sobotę (7 września) w Lublinie o godz. 12.00, jednocześnie w trzech miejscach, tj. na Placu Litewskim, na schodach Ratusza i w Ogrodzie Saskim zainicjowano Narodowe Czytanie 2019. Inicjatorami Lubelskiego Narodowego Czytania byli Wojewoda Lubelski i Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Metropolitą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Prezydentem Miasta Lublin i Przewodniczącym Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Patronat honorowy nad wydarzeniem rokrocznie obejmuje Para Prezydencka. W bieżącym roku lekturą 8. już edycji Narodowego Czytania było 8 Nowel Polskich: Dobra Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza i Sawa Henryka Rzewuskiego. List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytali, w Ogrodzie Saskim, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, na Placu Litewskim Anna Brzyska Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która reprezentowała Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. W imieniu Prezydenta Miasta Lublin, Krzysztofa Żuka, list czytała Pani Anna Augustyniak, Ekspert ds. Rozwiązań Systemowych.

Wspólne czytanie połączyło przedstawicieli różnych środowisk. Wśród czytających można było usłyszeć: parlamentarzystów, przedstawicieli władz urzędu wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego, różnych instytucji, służb mundurowych, mediów, osoby duchowne, wizytatorów, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów, a także mieszkańców Lublina. Czytającym i biorącym udział w konkursach wręczano pamiątkowe lektury z pieczęcią Narodowego Czytania bądź symboliczne bukieciki.

Do akcji, na terenie całego województwa lubelskiego, przystąpiło prawie 500 szkół i placówek oświatowych.

Organizatorzy i współorganizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i przybycie, dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom, rodzicom i wszystkim, którzy włączyli się w tę szczytną akcję. Lubelskiemu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie, Zespołowi Arabeska z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie, Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, Szkole Podstawowej nr 38 im. Sienkiewicza w Lublinie za aktywne włączenie się w organizację akcji. Pani dr hab. Iwonie Morawskiej z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Wydziału Humanistycznego Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie za przygotowanie i wygłoszenie prelekcji na temat wartości przekazywanych w przeczytanych nowelach. Dziękując wszystkim za udział w czytaniu zachęcamy do codziennego czytania literatury polskiej. Niech w naszych sercach brzmią słowa Henryka Sienkiewicza „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra.

Do zobaczenia za rok!

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację: Kuratorium Oświaty w Lublinie
Data utworzenia: 2019-09-12 12:14:09
Data publikacji: 2019-09-13 10:22:41
Osoba sporządzająca dokument: Dudek Marek
Osoba wprowadzająca dokument: Steć Danuta
Liczba odwiedzin: 1490

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2019-09-13 10:24:32Dudek MarekModyfikacja treściPoprzednia wersja